Zioła są niezbędnym elementem w kuchni. Większość Polaków używa przypraw, choćby minimum - np. pieprzu czarnego. W tym tekście dowiesz się, które zioła mogą stać klasykami w Twojej szafce, ponieważ doskonale wspierają zdrowie i samopoczucie.
Oto elixirowy ranking 5 ziół, które warto mieć u siebie w mieszkaniu:
1. Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
Najbardziej popularny liść mięty. Rodzice polecali po zjedzeniu "zbyt tłusto", a może babcia podsuwała aromatyczny napar, gdy było Ci niedobrze, mdło? Jedno jest pewne: mięta pieprzowa to must have w kuchni. Właśnie wtedy, gdy z układem pokarmowym coś nie tak, coś uwiera, jakoś źle. Sięgnij po miętę na herbatkę.
2. Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)
Złocisty napar z koszyczków rumianku wspomoże Twój brzuch, podobnie jak w dolegliwościach wymienianych przy mięcie: po zbyt dużej ilości tłustego, gdy żołądek boli. Rumianek koi, goi, działa przeciwzapalnie. A czy wiedzieliście, że olejek eteryczny z tych żółto-białych kwiatków ma kolor intensywnie niebieski, wręcz ultramarynowy, szafirowy? Tak! To nasz pan rumianek. To też roślina padająca dość często w porównaniach "ziołowego" zapachu: "Co to, pachnie jakimiś ziołami. Pachnie jak rumianek." (mimo, że rumiankiem nie jest).
3. Len zwyczajny (Linum usitatissimum)
Nasiona lnu zalewaj gorącą wodą. Wtedy dają Ci coś, co mają bardzo cennego - ochronny dla układu pokarmowego człowieka śluz, który powleka błony śluzowe. Wspomaga także wypróznianie, ponieważ gdy zjesz go jednorazowo zbyt dużo - wtedy świetnie przeczyszcza. We wszystkim jak zalecała św. Hildegarda - należy zachować umiar.
4. Melisa lekarska (Melissa officinalis)
Liść melisy to środek, który wspomaga pojawianie się uśmiechu na Twojej twarzy. Stosowana na co dzień, wspiera układ pokarmowy, ale także rozwesela serce. W mieszankach z innymi ziołami o działaniu uspokajającym, doskonale wycisza.
5. Czosnek pospolity (Allium sativum)
Mówi się o nim afrodyzjak. Ale tylko wtedy, gdy jest spożywany we dwoje! Armie Napoleona jadły czosnek, aby mieć zdrowie i wigor do walki. I jedli go nasi przodkowie: dziadkowie, babcie. Cebule czosnku odpędzają wampiry - tak też głoszą odwieczne legendy. My radzimy mieć go w kuchni, ponieważ jest naturalnym antybiotykiem. Pomocny w chorobach bakteryjnych, ale w małych dawkach na każdy dzień, aby wspierać odporność organizmu. Nadaje też potrawom charakteru! Spróbujcie sami, choć pewnie doskonale go znacie.
Zioła stanowią cenny element wspierania zdrowia człowieka
W naszym rankingu wymieniliśmy tylko 5 ziół, ale pamiętajcie, że świat roślin jest przebogaty! Można wybierać wedle indywidualnych smaków i warto poznawać nowe. Rośliny lecznicze są barwne, aromatyczne i przede wszystkim zdrowe.
Przekonaj się sam!
Pozostaw Twoją myśl... Anuluj Twoją myśl
Wszystkie pola są wymagane