Przez cały rok możnaby o nim powiedzieć, że jest modny.
To nagietek lekarski (Calendula officinalis). Z jakiego powodu? Oto, właśnie dlaczego:
Nagietek pięknie prezentuje się w ogrodzie
To jedna z bardziej przyziemnych cech tej rośliny :) Wybarwiony w odcienie pomarańczu i żółci, przykłuwa wzrok i nie tylko ludzki, bo ściąga do siebie różne owady.
Nagietek nadaje się do zrobienia ultrazdrowego naparu
Herbatka z nagietka niesie zdrowiu szereg korzyści. Święta Hildegarda wspominała o nagietku, że perfekcyjnie nadaje się on dla kogoś, kto uprzednio spożył truciznę, której trzeba pozbyć się z ustroju. Nagietek w fitoterapii używany jest przy zaburzonej pracy układu trawiennego, w mieszankach przy układzie moczowo-płciowym, a także w mieszankach dotyczących profilaktyki problemów skórnych.
Nagietek skutecznie usuwa łupież
Wystarczy zrobić mocny napar z kwiatów nagietka i po każdym myciu opłukiwać skórę głowy przez 7-14 dni. Łupież znika, skóra jest zdrowsza, lśniąca, chroniona przed szkodliwymi drobnoustrojami, które przyczyniają się do złuszczania czy swędzenia skóry na głowie.
Nagietek jest doskonały na gojenie
Rany, otarcia, pęknięcia skóry, łagodne poparzenia, np. po opalaniu, zadrapania, odparzenia, chropowatość skóry? Na to wszystko nagietek jest idealny. Goi, koi i chroni, wspomaga szybszą regenerację i zapobiega rozwoju grzybic.
Nagietek na oliwie z oliwek
Macerat olejowy z kwiatów nagietka jest sprawdzonym kosmetycznym środkiem, który wyrównuje koloryt skóry i cery, zapobiega powstawaniu wyprysków czy przebarwień. Zachowuje wszelkie wyżej wymienione właściwości, gdy używamy go do smarowania ciała czy cery.
Nagietek jest źródłem karotenoidów
Pomarańczowe barwniki niczym z marchewki. To też zawiera nasz nagietek. Karotenoidy są antyoksydantem i wykazują działanie protekcyjne przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Pozostaw Twoją myśl... Anuluj Twoją myśl
Wszystkie pola są wymagane